O Kudlářství

Za Kudlářstvím stojím já - tenhle fousatej kluk ve vysokém slaměném klobouku. A jak jsem se k tomu dostal?

Vždycky jsem měl v kapse nějakou tu kudlu, jako asi všichni kluci na vsi. Po téměř dvaceti letech v různých výrobních závodech mě přestala dosavadní práce naplňovat (to bylo někdy v roce 2016). Řekl jsem si, že budu dělat něco užitečného a že to budu dělat sám od začátku až do konce. V novinách jsem se chvíli na to dočetl, že v anketě Forbesu o nejužitečnější věc pro člověka se umístil na prvním místě nůž. No jasně, co taky jiného! Hned jsem se rozhodl: "Budu dělat nože!" Už u prvního pokusu jsem věděl, že mě to bude bavit. Zařídil jsem si dílnu, sehnal starší výheň a pustil se do toho. První nože byly ze starých kotoučů cirkulárek a ze dřeva ovocných stromů. Po pár měsících učení a zkoušení různých postupů jsem byl se svými výtvory natolik spokojený, že jsem koupil nerezovou ocel a vyrobil první sadu kuchyňských nožů do naší kuchyně.

Dalším krokem byly zavírací nože. Mám rád historii a tradice. Proto jsem hledal tradiční český zavírák a našel kudlu, která je na Moravě známější pod názvem křiváček. Kdysi (od cca 16. století do poloviny 20. století) se vyráběly v domácích dílnách a odtud putovaly do širokého okolí i mimo naše hranice. Pátral jsem po někom, kdo by je u nás ještě dělal, ale nedopátral se. Je to tedy na mně. Vzhledem k tomu, že rukojeti na ně soustružím ručně a podle momentálního nápadu, je každý kus originál. Čepelky ručně vybrušuji a následně zahřívám ve výhni na uhlí a kalím do oleje. Po čase jsem vymyslel vlastní typ pojistky, která brání zavření nože při práci - tzv Pinlock a začal pro své kudly používat název Originální dobroměřická kudla. Se zdobením střenek vypalováním mi pomáhá kamarádka Romana Anna Novotná.

Radost mám také ze zpracování kousků pěkného dřeva, které už nestačí na kudly a nože. Z nich vyrábím například klíčenky nebo náušnice, přívěsky, ... co mě napadne. Na přání kamarádek, které sympatizují s Montessori pedagogikou, jsem udělal i pár tzv. mazátek pro nejmenší děti, která jsou na českém trhu těžko dostupná. Rád pro vás zhotovím i zboží na zakázku podle vašeho návrhu.

Časem jsem se naučil šít kožená pouzdra, takže je k nožům do přírody už šiju standardně.

Baví mě i recyklace. Možná máte doma věc ze dřeva, která ve vás evokuje milé vzpomínky, ale už neslouží tomu, k čemu byla určena. Například stará židle po babičce, na které vás houpala na klíně, staré domovní dveře, ... Rád vám z ní zhotovím věc novou. Vybírejte z mého sortimentu. Ideální bude fotografie s rozměry. Určitě se domluvíme.

Doufám, že vás moje výrobky potěší a budou pro vás opravdu ty nejužitečnější. David Klogner, Kudlářství