O Kudlářství

Za Kudlářstvím stojím já - tenhle fousatej kluk ve vysokém slaměném klobouku. A jak jsem se k tomu dostal?

Vždycky jsem měl v kapse nějakou tu kudlu, jako asi všichni kluci na vsi. Po téměř dvaceti letech v různých výrobních závodech mě přestala dosavadní práce naplňovat (to bylo někdy v roce 2016). Řekl jsem si, že budu dělat něco užitečného a že to budu dělat sám od začátku až do konce. V novinách jsem se chvíli na to dočetl, že v anketě Forbesu o nejužitečnější věc pro člověka se umístil na prvním místě nůž. No jasně, co taky jiného! Hned jsem se rozhodl: "Budu dělat nože!" Už u prvního pokusu jsem věděl, že mě to bude bavit. Zařídil jsem si dílnu, sehnal starší výheň a pustil se do toho. První nože byly ze starých kotoučů cirkulárek a ze dřeva ovocných stromů. Po pár měsících učení a zkoušení různých postupů jsem byl se svými výtvory natolik spokojený, že jsem koupil nerezovou ocel a vyrobil první sadu kuchyňských nožů do naší kuchyně.

Dalším krokem byly zavírací nože. Mám rád historii a tradice. Proto jsem hledal tradiční český zavírák a našel kudlu, která je na Moravě známější pod názvem křiváček. Kdysi (od cca 16. století do poloviny 20. století) se vyráběly v domácích dílnách a odtud putovaly do širokého okolí i mimo naše hranice. Pátral jsem po někom, kdo by je u nás ještě dělal, ale nedopátral se. Je to tedy na mně. Vzhledem k tomu, že rukojeti na ně soustružím ručně a podle momentálního nápadu, je každý kus originál. Čepelky ručně vybrušuji a následně zahřívám ve výhni na uhlí a kalím do oleje. Se zdobením střenek vypalováním mi pomáhá kamarádka Romana Anna Novotná.

Radost mám také ze zpracování kousků pěkného dřeva, které už nestačí na kudly a nože. Z nich vyrábím například klíčenky nebo náušnice, přívěsky, ... co mě napadne. Na přání kamarádek, které sympatizují s Montessori pedagogikou, jsem udělal i pár tzv. mazátek pro nejmenší děti, která jsou na českém trhu těžko dostupná. Rád pro vás zhotovím i zboží na zakázku podle vašeho návrhu.

Baví mě i recyklace. Možná máte doma věc ze dřeva, která ve vás evokuje milé vzpomínky, ale už neslouží tomu, k čemu byla určena. Například stará židle po babičce, na které vás houpala na klíně, staré domovní dveře, ... Rád vám z ní zhotovím věc novou. Vybírejte z mého sortimentu. Ideální bude fotografie s rozměry. Určitě se domluvíme.

Doufám, že vás moje výrobky potěší a budou pro vás opravdu ty nejužitečnější. David Klogner, Kudlářství