Kudly-zavíráky

Tradiční česká kudla, která je na Moravě známější pod názvem křiváček. Kdysi (od cca 16. století, ale nejspíš i dřív, do poloviny 20. století) se kudly vyráběly v domácích dílnách a odtud putovaly do širokého okolí i mimo naše hranice. Jejich ruční výrobu ukončilo zavedení továrního zpracování zavíracích nožů.

Na čepele v současné době používám uhlíkovou nebo korozivzdornou ocel, kterou si sám kalím. Rukojeti ručně soustružím z ovocného dřeva třešně, višně, švestky,... nebo z ořešáku, dubu, buku, jasanu, javoru, olše, jilmu, ... Dřevu nechávám přírodní barvu, jen ho ošetřím lněným olejem a včelím voskem. Na objímky používám buď měď nebo ocel. Čepy dělám z mosazi nebo nerezové oceli. Pro tvary čepelí i rukojetí se nechávám inspirovat v historické literatuře, podle momentálního nápadu, nebo přání zákazníka. Jak to dělám, se můžete podívat zde. A zde můžete shlédnout nezávislou recenzi.

Pokud chcete kudlu koupit menším dětem, mohu u vámi vybrané kudly například zakulatit špičku, nebo otupit ostří až na úroveň příborového nože. Najdete zde i vypalováním zdobené kudly rukou Romany Anny Novotné.

Do střenky mohu vypálit např. jméno, věnování, jednoduchý motiv... Podle vašeho návrhu. Bez navýšení původní ceny.

Mám nové video z výroby kudel. Další jsou zde.

Kudly momentálně došly, ale určitě budu dělat další.