Kudly-zavíráky

Tradiční česká kudla, která je na Moravě známější pod názvem křiváček. Kdysi (od cca 16. století, ale nejspíš i dřív, do poloviny 20. století) se kudly vyráběly v domácích dílnách a odtud putovaly do širokého okolí i mimo naše hranice. Jejich ruční výrobu ukončilo zavedení továrního zpracování zavíracích nožů.

Na čepele v současné době používám uhlíkovou nebo korozivzdornou ocel, kterou si sám kalím. Rukojeti ručně soustružím z ovocného dřeva třešně, višně, švestky,... nebo z ořešáku, dubu, buku, jasanu, javoru, olše, jilmu, ... Dřevu nechávám přírodní barvu, jen ho ošetřím lněným olejem a včelím voskem. Na objímky používám buď měď nebo ocel. Čepy dělám z mosazi nebo nerezové oceli. Pro tvary čepelí i rukojetí se nechávám inspirovat v historické literatuře, podle momentálního nápadu, nebo přání zákazníka. Jak to dělám, se můžete podívat zde. A zde můžete shlédnout nezávislou recenzi.

Pokud chcete kudlu koupit menším dětem, mohu u vámi vybrané kudly například zakulatit špičku, nebo otupit ostří až na úroveň příborového nože. Najdete zde i vypalováním zdobené kudly rukou Romany Anny Novotné.

Do střenky mohu vypálit např. jméno, věnování, jednoduchý motiv... Podle vašeho návrhu. Bez navýšení původní ceny.

Mám nové video z výroby kudel. Další jsou zde.

Kudel mám teď poskrovnu, ale dělám na nových. Brzy je tu uvidíte. 

Malá jilmová kudla s kulatou špičkou

(kudla-jilm008)

Čepel je z korozivzdorné oceli (1.4116) ručně vybrušovaná, kalená. Rukojeť je vysoustružena z jilmového dřeva a ošetřena lněným olejem a včelím voskem. Objímka je z mědi a čep z mosazi. Rozměry: délka čepele: 6,5cm, tloušťka čepele: 1,5mm, celková délka: 16,5cm, zavřená délka: 10cm.

Cena: 480,- Kč

Malá dubová kudla

(kudla-dub070)

Čepel je z korozivzdorné oceli (1.4116)  ručně vybrušovaná, kalená. Rukojeť je vysoustružena z dubového dřeva a ošetřena lněným olejem a včelím voskem. Objímka je z mědi a čep z mosazi. Rozměry: délka čepele: 7,5cm, tloušťka čepele: 1,5mm, celková délka: 18cm, zavřená délka: 10,5cm.

Cena: 480,- Kč

REZERVOVÁNO